تبلیغات
. - فرصت ها و چالش های روبروی دولت یازدهم
.

می نویسم تا بگویم آن چه ناگفتنی است.

فرصت ها و چالش های روبروی دولت یازدهم

پنجشنبه 31 مرداد 1392

نوع مطلب :مسائل روز، 

چالش ها و فرصت های روبروی دولت یازدهم

پس از شکل گیری نسبی دولت تدبیر و امید و بر سر کار رفتن وزرای جدید مقوله ای که مطرح است فرصت ها و چالش هایی است که دولت آینده با آن درگیر است در این یادداشت سعی بر این است تا با سیری منطقی و بدور از حاشیه به این موضوع پرداخته شود.

1.        فرصت ها

آ- دولت یازدهم در حالی در مرداد 1392 بر سر کار می آید که دولت پیشین به اذعان تمامی کارشناسان اعم از موافقین و مخالفین مشی دولت پرکار ترین دولت در طول انقلاب اسلامی بوده است. نقل های متفاوتی از اهل سیاست وجود دارد که شدت فعالیت های انجام شده در 8 سال گذشته را متذکر می شود. حتی رهبری انقلاب نیز در اظهار نظری جالب می فرمایند این دولت قطار انقلاب را به ریل خود برگرداند. این نکته هر چند در ابتدا به عنوان یکی از سختی های کار دولت جدید می نماید، با نگرشی عمیق تر به یکی از فرصت های دولت مبدل خواهد شد. دولت امروز در حالی زمام امور را بدست می گیرد که بسیاری از مشکلات عمرانی و شهری در نقاط مختلف کشور حل شده است. پروژه های عظیمی در راستای خدمت رسانی و افزایش رفاه عمومی کشور کلید خورده بسیاری به سرانجام رسیده و بسیار یدر مراحل پایانی به سر می برد. لذا پیگیری این امور به مراتب از صرف زمان و سرمایه برای راه اندازی آن ها ساده تر می باشد. در هر حال پر کاری دولت گذشته در صورتی که دولتمردان حاضر بتوانند خود را به سرعت با آن به هنگام کنند فاکتور بسیار مثبتی ارزیابی می شود و در غیر این صورت به عنوان یک ارزش واسطه و اهرمی برای سنجش قطعا در مقایسه بین دولت ها فارغ از جنبه های دیگر نمره منفی ای را در کارنامه دولت ثبت خواهد کرد.

ب- افزایش قدرت دیپلماسی عمومی و قدرت مندی سیاست خارجه ی کشور در مقایسه با شرایط مشابه. قدرت تاثیر گذاری منطقه ای ایران امروز از مسائلی است که بر کسی پوشیده نیست و کمتر تحلیل گر بی غرضی آن را انکار می کند این نکته می تواند از امتیازات بسیار مثبت برای این دولت به شمار آید. البته این در صورتی است که دولت نیز با اتخاذ سیاست های صحیح و به هنگام بتواند به ابفای نقش اساسی در تحولات منطقه ای بپردازد. مسائل آسیای جنوب غربی و قسمت های هم مرز افریقا امروز نیازمند حضور قدرتی همچون ایران برای رفع مسائل و دغدغه های بوجود آمده است. و به زعم بسیاری از کارشناسان خارجی موضوعات منطقه از قبیل مسئله سوریه و نیز مصر و... بدون حضور ایران سرانجام میمون و مناسبی نخواهد داشت.

پ- ریاست نم. جنبش کشورهای عدم تعهد به عنوان یکی از مجامع بزرگی که بسیاری از کشورهای در حال پیشرفت دنیا در آن حاضرند ظرفیت عظیمی است که استفاده از آن به نحو مقتضی می تواند کمک بسیاری به بخش های مختلف خدماتی و تولیدی کشور بکند. از ظرفیت کشورهای عدم تعهد می توان در مسائل صنعتی و پژوهشی، اقتصادی و مبادله ای و همچنین در زمینه های فرهنگی استفاده مفید کرد. حال آن که ایران ریاست جنبش را نیز بر عهده دارد. امیدواریم با پیگیری های دولت و شخص رئیس جمهور، مراحل تشکیل و تثبیت دبیرخانه و بخش های دیگر جنبش با سرعت بیشتری دنبال شود.

ت- ترکیدن حباب درگیری های مجلس و دولت. جدای از بررسی چرایی و چگونگی شکل گیری اختلافات بین دو قوای مجریه ومقننه در سال های اخیر عوض شدن دولت و کنار گذاشته شدن درگیری های بعضا غرض ورزانه  که آرامش را از روابط میان مجلس و دولت ربوده بود یکی از نکاتی است که به عنوان فرصتی برای دولت محسوب می شود. البته ظاهر امر یان است که دولت کنونی و مجلس از نلحاظ جهت گیری سیاسی غالب تفاوت دارند ولی از تحرکات مجلس چنین چیزی بر نمی آید. نمومنه بارز آن را نیز در رای بی سابقه نمایندگان به کابینه می توان دید. البته روابط سالم و به دور از تنش دولت و مجلس بسیار حسنه و مبارک است، به شرطی که همانند نمونه ی تاریخی آن در مجلس پنجم و مواجهه آن با دولت وقت به انفعال مجلس و ناتوانی بر کنترل دولت نیانجامد.

فرصت ها بسیار است و مجال سخن اندک لذا به همین قدر اکتفا می کنیمو به چالش ها می پردازیم.

2.        چالش ها

آ- از نظر حقیر بزرگترین چالشی که روبروی دولت آقای روحانی است نحوه برقراری ارتباط دولت ایشان با آثار و نتایج و همچنین ساختارهای دولت قبل است. هرچند از لحظه ورود کابینه جدید به پاستور-و حتی قبل از آن- موج جا به جابب مدیران و معاونان ادارات کل و جز شروع شده است اما باید به این نکته توجه داشت که تصفیه ی تمامی مدیران ارشد و غیر ارشد کشور آن هم در این شرایط حساس هیچ توجیه عقلانی ندارد.چه این که دولت داعیه دار مخالفت با برخورد های این چنینی نیز بوده است.

ب- مسائل اقتصادی. راهکارهای صد روزه ی رئیس جمهور هر چند در هنگام تبلیغات گره گشا وکارساز بود اما به واقع حل بنیادی مسائل کشور بیش از این زمان می خواهد. همان طور که مقام معظم رهبری نیز در سالگرد رحلت امام (ره) اشاره کردند مسئله اقتصاد امروز مسئله بنیادی کشور است. البته جهت اهمیت آن بیش از این که ذاتی باشد به خاطر تاثیر گزاری آن در وجه های دیگر زندگی اجتماع سات ولی در هر حال حل مشکلات اخیر اقتصادی کشور که بر کسی پوشیده نیست کاری است بسیار حیاتی و البته سخت که امیدواریم انجام شود.در حل این مسائل باید به چند نکته توجه نمود. اگر به دلایل این وضعیت اقتصادی کشور معطوف شویم خواهیم دید سه جریان بر این موضوع سایه افکنده است. نخست مشکلات عدیده ای که در بدو بوجود آمدن اقتصاد ایران به دلیل عدم رعایت اصول اسلامی و عقلانی پدید آمده است. این مشکلات سبقه ی تاریخی حدود 15 یا 16 ساله دارد و فائق آمدن بر آن حداقل تا زمان کنار رفتن صاحبان آن ایده و تفکر از بخش های اقتصادی بسیار سخت می باشد. دوم ضعف برخی از نهادهای اجرایی ونظارتی که موضوعی داخلی است و قابل پیگیری در داخل کشور. این موضوع با پیاده کردن ساز و کار هایی صحیح و مبتنی بر عقل و اسلام قابل حل است. سومین مسئله مسئله تحریم است که در این دو سه سال اخیر جنبه های بسیار گسترده تری نیز پیدا کرده است. بخش عمده ی این موضوع به سیاست های خارجی مربوط می شود که در شماره جداگانه ای به آن می پردازیم.

پ- تحریم ها. هرچند قسمتی از راهکار مقابله ی با تحریم و به تعبیری راهکار بلند مدت آن تحقق اقتصاد مقاومتی مبتنی بر تولید داخلی و خودکفایی است لیکن رایزنی ها و اعلام مواضع رسمی انقلاب در سطح بین الملل نیز بخشی از این موضوع را شامل می شود.باید دید نگاه کلی دولت اعتدال به این موضوع چگونه است و چه رویه ای برای این موضوع اخذ خواهد شد. البته این چالشی جدید نیست و دولت قبل نیز در گیر آن بوده است. و به نظر می رسد در صورت پافشاری ایران بر مواضع به حق خودش به راحتی قابل حل نباشد. از آن چه گفته شد می توان نتیجه گرفت تصحیح ساختار های داخلی و بهره گیری از تمام پتانسیل داخلی کشور بهترین راه برای حل مشکل اقتصادی است.

در بحث چالش ها جای ورود به مسائل فرهنگی نیز حس می شود اما به دلیل عدم اطناب بحث آن را به یادداشتی دیگر با نام چالش های فرهنگی دولت یازدهم موکول می کنیم.

 

 


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
طبقه بندی
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها
اَبر برچسبها