تبلیغات
. - بیانات رهبری در دیدار رئیس و مسئولان قوه‌ى قضائیه
.

می نویسم تا بگویم آن چه ناگفتنی است.

بیانات رهبری در دیدار رئیس و مسئولان قوه‌ى قضائیه

شنبه 10 تیر 1391

نوع مطلب :سخنان رهبری، 

۱۳۹۱/۰۴/۰۷

بیانات رهبری در دیدار رئیس و مسئولان قوه‌ى قضائیه

به‌مناسبت سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی و یاران و روز قوه قضائیه؛
مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی، تالار اماكن متبركه.


برای خواندن متن کامل سخنرانی به ادامه مطلب بروید.

بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحیم

هفته‌ى قوه‌ى قضائیه و این دیدار سالیانه، فرصت مغتنمى است براى اینكه هم تجلیلى بكنیم از شهید بزرگوار و عزیزمان، شهید بهشتى و شهداى هفتم تیر ـ كه بحمداللّه‌ قوه‌ى قضائیه‌ى ما مفتخر است به اینكه سالروز خود را در یك چنین مناسبت پرمغز و پرمعنائى قرار داده است ـ و هم تشكر كنیم، تقدیر كنیم، اظهار اخلاص كنیم به تلاشهاى وسیع و مستمر عزیزانِ فعال در قوه‌ى قضائیه؛ قضات محترم، كاركنان گوناگون، مدیران برجسته، و شخص محترم رئیس قوه‌ى قضائیه، جناب آقاى آملى، كه بحمداللّه‌ از لحاظ فكر و علم و نشاط كار و ابتكار و بسیارى از خصوصیات مهمِ در مدیران كلان، برجسته هستند. یاد آن عزیزان را گرامى میداریم و بخصوص شهید بهشتىِ بزرگوار را تجلیل میكنیم، احترام میكنیم. ایشان حقا و انصافا شخصیت بزرگى بودند، برجسته بودند و در همان دورانِ محدودِ مدیریت بر قوه‌ى قضائیه، بناهاى مستحكمى را بنیانگذارى كردند، پایه‌گذارى كردند؛ و این به نام این بزرگوار خواهد ماند؛ و عبرتى است براى ما، كه سعى كنیم با تلاش و با ابتكار، از زمانهاى محدود استفاده كنیم براى كارهاى بزرگ و ماندگار. همچنین همصدا و همسخن با رئیس محترم قوه‌ى قضائیه، از شما كاركنان محترم قوه، مدیران ارشد، مدیران میانى، قضات محترم و پاكدامن و شریف تشكر میكنیم و امیدوار هستیم كه این تلاشها و همتهاى شما بتواند مسئله‌ى اساسى كشور را كه اجراى عدالت قضائى در سرتاسر كشور است، تحقق ببخشد.

اگر ما بخواهیم همه‌ى آرزوهاى خودمان را در مورد مسئله‌ى قضاء در كشور، در یك جمله خلاصه كنیم، این كلمه‌ى «ارتقاء قوه‌ى قضائیه» محصول این خلاصه‌گیرى است. ما باید قوه‌ى قضائیه را به طور دائم ارتقاء ببخشیم. همه‌ى این گزارشهاى خرسند كننده‌اى كه چه امروز شنیدیم و چه آنچه كه در گزارشهاى مكتوب و شفاهى به ما میرسد، به جاى خود در خور تقدیر و سپاس است؛ لیكن آنچه كه متوقع است، ارتقاء قوه‌ى قضائیه است به معناى كفایت عدل قضائى در كشور؛ این هم ممكن نخواهد شد، حاصل نخواهد شد، مگر آن وقتى كه انسان خروجى‌هاى آن را مشاهده كند. همه‌ى این مقدمات براى این است كه در جامعه‌ى ما عدالت قضائى تحقق پیدا كند. اگر عدالتِ قضائى شد، مفاسد برچیده خواهد شد، افراد ناصالح از دست‌اندازى به مراكز حیاتى جامعه دستشان كوتاه خواهد شد؛ صلحاء در مراكزى كه شایسته‌ى آن هستند، قرار خواهند گرفت. همه‌ى اینها بسته به تمامیت و كمال قوه‌ى قضائیه است. واقعا اگر نظام اسلامى بتواند قوه‌ى قضائیه را آنچنانى كه نظر اسلام است، آنچنانى كه در منابع دینى و فقهى ما مطرح شده است، بسازد و سامان بدهد، اكثر مشكلات جامعه‌ى ما ـ و هر جامعه‌اى ـ برطرف خواهد شد؛ مشكلاتى كه ناشى از طغیانهاست، ناشى از خودخواهى‌هاست، ناشى از تعدى‌ها و تعرضهاست، برطرف خواهد شد. بنابراین هدف باید ارتقاء قوه‌ى قضائیه باشد. به هیچ حدى نباید قانع شد، تا آن وقتى كه برسیم به سقف مطلوب. باید به سقف مطلوب برسیم. و به نظر من اگرچه این راهى طولانى است، اما قابل وصول است. اینجور نیست كه ما بگوئیم خودمان را و دیگران را داریم به یك آرزوى دست‌نیافتنى دعوت میكنیم؛ نه، قابل وصول است. شما میتوانید. در كشور، ظرفیت و استعداد یك چنین چیزى وجود دارد. باید با تلاش، با ابتكار، با خسته نشدن، با به‌كارگیرى امكانات و اشخاص و شخصیتهاى داراى ظرفیت، این راه را پیمود و پیش رفت.

براى مجموعه‌ى این كار، زیرمجموعه‌هائى وجود دارد، كه به بسیارى از آنها رئیس محترم قوه اشاره كردند؛ و من خرسندم از اینكه مى‌بینم توجه به این نقاط لازم وجود دارد، تلاشهائى هم براى آنها انجام گرفته ـ همچنان كه در این گزارش مشهود بود؛ و چقدر خوب است كه این گزارش و امثال آن در معرض افكار عمومى هم قرار بگیرد و معلوم بشود كه این كارها دارد انجام میگیرد یا انجام گرفته است ـ لیكن من دو سه تا نكته را مورد تأكید قرار میدهم.

یكى مسئله‌ى برنامه‌ى جامع است، كه ایشان اشاره كردند. اگر قوه‌ى قضائیه براى ارتقاء خود، براى آن سرمنزلى كه میخواهد به آن دست پیدا كند و برسد، یك برنامه‌ى جامع و كامل و دقیق و همه‌جانبه نداشته باشد، پیمودن این راه یا ممكن نیست و با تناقضهاى گوناگونى مواجه خواهد شد، یا بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین برنامه‌ى جامع لازم است. این كارِ بزرگى است. رئیس محترم قوه در اولِ قبول این مسئولیت هم همین را گفتند و اعلام كردند. البته در آخرین گزارشى كه به من دادند، گفتند اخیرا برنامه‌ى پنجساله ابلاغ شده؛ لیكن حالا در بیانات ایشان شنیدیم كه بناست ابلاغ كنند. این كار نباید تأخیر بیفتد. این كار، بسیار كار مهمى است. برنامه‌ى جامع، اساسى‌ترین كارهاست.

نكته‌ى اساسى این است كه تهیه‌ى برنامه‌ى جامع، یك مسئله است؛ باز كردن مسیرهاى تحقق و عملیاتى شدن این برنامه، یك مسئله‌ى دیگر است. نباید به مجرد اینكه برنامه تنظیم شد و ابلاغ شد، احساس آسودگى كنیم؛ بگوئیم خب، این كار بزرگ انجام گرفت؛ نه، برنامه‌ى جامع، یك نسخه است؛ این نسخه باید پیچیده بشود، تكلیف اجزاء آن به طور دقیق مشخص بشود و مصرف بشود. در بخشهاى مختلف بایستى این پیگیرى بشود تا این برنامه‌ى جامع تحقق پیدا كند و عملیاتى شود.

به نظر من، در عملیاتى كردن برنامه‌ى جامع و هر آنچه كه در داخل این برنامه هست ـ كه من به دو سه نكته‌ى دیگر اشاره خواهم كرد ـ لازم است شتاب صورت بگیرد. توصیه به شتابزدگى نمیكنیم؛ اما شتابنده بودن حركت، غیر از شتابزدگى است؛ با حوصله، با دقت، اما بدون تأخیر. یعنى «عدم تأخیر» را به عنوان یك اصل باید در كارها قبول كنیم. تأخیر باید تحقق پیدا نكند. طبق اصطلاحات رائج در اخلاقیات اسلامى، تسویف ـ «سوف افعل، سوف افعل»؛ خواهم كرد ـ نباید باشد؛ باید انجام بگیرد. آن وقتى كه به نقطه‌ى تشخیص و تحقیق رسیدیم، باید بلافاصله در اجرا اقدام بشود و تأخیر نبایستى صورت بگیرد.

یك نكته‌ى دیگرى كه من در مورد ارتقاء قوه‌ى قضائیه عرض میكنم ـ البته قبلاً هم بارها مورد تأكید قرار گرفته، لیكن چون مهم است، تكرار میكنیم ـ مسئله‌ى اتقان احكام است. احكام دادگاه‌ها بایستى مطلقا از سهل‌انگارى و سهل‌گیرى به دور باشند. شما به عنوان یك قاضى محترم، حكمى كه صادر میكنید، باید جورى باشد كه اگر این حكم بنا باشد در معرض دیدِ متخصصین امور فقهى و حقوقى قرار بگیرد، شما هیچ دغدغه‌اى نداشته باشید؛ مطمئن باشید به این حكمى كه صادر كرده‌اید. قاضى وقتى از دانش لازم برخوردار است و مراقب كار خود و حكم خود هم هست، باید جورى باشد كه همان وقتى كه این حكم صادر شد، حاضر باشد آن را در معرض دیدِ همه‌ى كارشناس‌ها و متخصصین قرار بدهد و بتواند از حكمِ خودش دفاع كند. اتقان حكم باید اینجور باشد. اندك سستى و ضعف در حكم، به كل بناى دستگاه قضائى ضربه وارد میكند. یك وقتى عرض كردیم؛ نقض مكرر احكام دادگاه‌هاى بدوى در دادگاه‌هاى تجدیدنظر یا در دیوان عالى كشور، نشان دهنده‌ى این است كه یا احكام دادگاه‌هاى بدوى از لحاظ محتوائى نقص دارند و از اتقان برخوردار نیستند، یا از لحاظ شكلى نقص دارند و مقررات رعایت نشده. تصمیم بر این معنا بایستى در سرتاسر قوه رواج داشته باشد و مورد اذعان و قبول و پیگیرى باشد كه احكام، اتقان داشته باشند.

یك مسئله‌ى مهم در مسائل قوه‌ى قضائیه، مسئله‌ى زندانهاست. زندان، یك مجازات است. محبوس كردن انسان، محدود كردن او، یكى از مجازاتهائى است كه در قانون جزائى ما هست، در مواردى در فقه اسلامى هم وجود دارد؛ ایرادى هم ندارد. ما باید كارى كنیم كه اولاً این چیزى كه به عنوان جزاى عمل و مجازات براى افراد تحقق پیدا میكند، در غیر موارد مجازات، مطلقا تحقق پیدا نكند. البته در قانون مواردى هست كه در صورت توجه اتهام، به خاطر دلائلى، بازداشتهاى موقتى انجام میگیرد؛ اما در این بازداشتها، «موقت بودن» به معناى دقیق كلمه و به آن معنائى كه روح قانون متوجه به آن است، باید رعایت شود. ممكن است كسى بگوید خب آقا، پنج ماه، شش ماه هم «موقت» است دیگر. بله، ده سال هم به یك معنا «موقت» است؛ اما آن قانونى كه موقت بودن بازداشت را قید میكند، كوتاه بودن این زمان در آن مندرج است. یعنى چون چاره‌اى نیست و ناچاریم به خاطر این اتهام، به خاطر دلائل و استدلالى كه پشت این حرف هست، بایستى قبل از اثبات جرم، زندانى شود، لیكن باید در كوتاه‌ترین زمان، آن هم با رعایت شرائط قضائى انجام بگیرد. این نكته باید مورد توجه قرار بگیرد.

در مواردى كه مشكلات، مشكلات مالى است و اعسار وجود دارد ـ یكى از بحثهائى كه با دوستان داشتیم، این بوده است كه آیا باید اعسار اثبات شود تا اینكه مجازات برداشته شود؟ این مسئله مشكلاتى را به دنبال خواهد داشت ـ در آن مواردى كه جرمى به معناى واقعى كلمه اتفاق نیفتاده است، نباید ما متوسل به زندان شویم. در مجموعه‌ى قوه‌ى قضائیه كارى كنید كه مجازات زندان به حداقل برسد؛ این احتیاج دارد به تدبیر. البته تدابیرى اتخاذ شده؛ بعضى درست، بعضى نادرست ـ كه نمیخواهیم وارد جزئیات و مسائلش بشویم ـ  لیكن مجموعا زندان یك پدیده‌ى نامطلوب است؛ مشكلات زندان، تبعات زندان، تبعاتى كه براى خود زندانى پیش مى‌آید، تبعاتى كه براى خانواده‌ها پیش مى‌آید، تبعاتى كه براى محیط كار پیش مى‌آید. بنابراین سیاست قوه‌ى قضائیه را این قرار بدهید و دنبال كنید؛ فكر كنید، راه پیدا كنید، علاج‌جویانه؛ یكى باید این باشد كه مسئله‌ى زندان حل شود؛ هم از جهت اینكه جنبه‌ى مجازاتىِ زندان تبدیل نشود به یك شى‌ء دیگر؛ دوم اینكه هرچه ممكن است، مجازات زندان كاهش پیدا كند و تبدیل بشود به مجازاتهاى دیگر، تا تبعات زندان دامنگیر جامعه نشود.

یك مسئله‌ى دیگرى كه در مورد قوه‌ى قضائیه مهم است ـ البته مخاطب این، فقط قوه‌ى قضائیه نیست؛ بیشتر، دستگاه‌هاى تبلیغاتى‌اند ـ مسئله‌ى آبروى اشخاص است. خیلى باید مراقب حفظ آبروى اشخاص بود. شریعت اسلامى عِرض مؤمن را در ردیف جان او قرار داده. نباید قوه‌ى قضائیه، دستگاه‌ها، دادگاه‌ها و دستگاه‌هاى ادارى قوه‌ى قضائیه، تحت تأثیر جوسازى تبلیغات رسانه‌ها قرار بگیرند. خب، رسانه‌ها انصافا در این زمینه مشكلاتى دارند؛ بخصوص حالا كه این پایگاه‌هاى رایانه‌اى راه افتاده، مشكلاتى وجود دارد؛ یعنى خیلى امورِ لازم‌الرعایه، رعایت نمیشود؛ حقیقتا اینجور است؛ این جزو نواقص زندگى ماست، نواقص كار ماست. خب، این در جاى خود علاج دیگرى دارد؛ علاج مسئله‌ى شایعات و كارهائى كه در مطبوعات و غیر مطبوعات انجام میگیرد، مقوله‌ى جداگانه‌اى است؛ اما قوه‌ى قضائیه نباید تحت تأثیر قرار بگیرد. اگر چنانچه همه‌ى مطبوعات، همه‌ى پایگاه‌هاى رایانه‌اى كه فضا درست میكنند، جو درست میكنند، افكار عمومى میسازند، به یك سمتى هل دادند، قوه‌ى قضائیه، آن دادگاه خاص یا دادسرائى كه حالا مسئول پیگیرى یك پرونده است، بایستى كار خودش را انجام بدهد؛ هیچ تحت تأثیر نباید قرار بگیرد. این نكته‌ى بسیار اساسى‌اى است. اسم آوردن از متهمین، قبل از اثبات جرم، یا اسم نیاوردن، اما جورى بیان كردن كه مثل اسم آوردن است، اینها اشكال دارد، ایراد دارد؛ اینها ارتقاء قوه‌ى قضائیه و دستگاه قضاى كشور را یقینا دچار اختلال میكند. این هم یك نكته است كه حتما بایستى مورد توجه قرار بگیرد.

یك مسئله‌ى دیگرى كه در قوه‌ى قضائیه هست ـ و دیدم كه مورد توجه رئیس محترم قوه هم هست؛ لیكن باید روى این، كار جدى‌ترى انجام بگیرد ـ مسئله‌ى كادرسازى براى مناصب مدیریتى و مناصب بالاى قوه‌ى قضائیه است؛ تربیت انسانهاى صالح، بخصوص براى مناصب مدیریتى؛ والاّ در مجموعه‌ى قوه، امر خیلى لازم و مهمى است. از حوزه‌ها، از دانشگاه‌ها باید استفاده بشود. شخصیتهاى برجسته بحمداللّه‌ كم نیستند، استعدادهاى جوشان در جامعه‌ى ما كم نیست. این هم یك مسئله است كه باید مورد توجه قرار بگیرد. ان‌شاءاللّه‌ براى این، كار بشود، سرمایه‌گذارى بشود، برنامه‌ریزى بشود.

یك نكته هم كه به نظر من نكته‌ى اساسى‌اى است ـ اگرچه به كاركرد قوه‌ى قضائیه ارتباط پیدا نمیكند، اما به حركت و مسیر كلى قوه، چرا، ارتباط پیدا میكند ـ همكارى قوا با یكدیگر است؛ امروز كشور به این احتیاج دارد.

من به شما عرض كنم؛ امروز قدرتهاى زورگوى عالم به این نتیجه رسیده‌اند كه باید همه‌ى توان خودشان را صرف كنند، شاید بتوانند ضربه‌اى، خدشه‌اى بر جمهورى اسلامى وارد كنند. یعنى شیطان همه‌ى نیروهاى خود را متمركز میكند براى مقابله‌ى با این حركت عظیمى كه وجود جمهورى اسلامى و بقاء جمهورى اسلامى و پیشرفت جمهورى اسلامى در دنیا به وجود آورده است. این را اگرچه اقرار نمیكنند، اما تشخیص میدهند. این بیدارى‌اى كه در دنیاى اسلام به وجود آمده است، این شوق و میلى كه در توده‌هاى مردم نسبت به آرمانهاى اسلامى و هدفهاى اسلامى به وجود آمده، تشخیص میدهند كه این به خاطر حضور جمهورى اسلامى در افكار عمومى دنیاى اسلام است. هر كار علمىِ مهمى كه شما انجام میدهید، هر موفقیت اجتماعى یا سیاسى‌اى كه شما به دست مى‌آورید، هر حركت عظیم اجتماعى‌اى كه در داخل كشور انجام میگیرد ـ از قبیل انتخاباتهاى پرشور ـ هر ایستادگى و مقاومتى كه جمهورى اسلامى در مقابل زورگوئى‌هاى استكبار انجام میدهد كه در دنیاى اسلام منعكس میشود، هر كدام از این كارهاى بزرگ یك مشوقى است براى ملتها كه بر پایه‌ى اسلام دنبال استقلال باشند. ملت ایران، اسلام را به عنوان پرچمى براى پیشرفت ملتها معرفى كرده؛ این را دشمنان میفهمند؛ لذا متمركزند براى اینكه این كانون اصلى را از رونق بیندازند. همه‌ى این جنجالهائى كه در قضایاى مختلف ملاحظه میكنید ـ در قضیه‌ى حقوق بشر، در قضیه‌ى انرژى هسته‌اى و بقیه‌ى قضایا ـ به خاطر این مقابله است. البته اسم خودشان را هم میگذارند «جامعه‌ى جهانى»! جامعه‌ى جهانى نیست؛ چند تا قدرت زورگوى دنیایند؛ آمریكاست و چند قدرت دنبال‌روِ آمریكا در این گوشه و آن گوشه‌ى دنیا.

در مقابله‌ى با جمهورى اسلامى، همه‌ى تلاش خودشان را دارند به كار میبرند؛ هدف هم این است كه نظام مقدس جمهورى اسلامى را از پشتیبانى مردم ـ از این پشتوانه‌ى عظیم ـ محروم كنند. این تحریمها و اینها كه مشاهده میكنید، هدف اصلى‌اش این است. البته بدروغ ادعا میكنند كه هدف تحریمها، مردم نیستند: میخواهیم به مردم ضربه وارد نیاید. مثل بقیه‌ى ادعاهاشان، این هم دروغ و فریب و خدعه است. نه؛ اتفاقا هدف اصلى، مردمند. فشارها براى این است كه مردم را به ستوه بیاورند، مردم را دچار مشكلات كنند، تا از نظام جمهورى اسلامى دل ببُرند؛ رابطه‌ى قلبى آنها با نظام جمهورى اسلامى قطع شود. البته به فضل الهى، به حول و قوه‌ى الهى، در این میدان هم شكست خواهند خورد. مردمِ ما را نمیشناسند، مسئولینِ ما را نمیشناسند. این خدعه‌ى دشمن، براى مردم افشاءشده است؛ میدانند كه امروز هدف این است كه مردم را خسته كنند؛ لذا مشاهده میكنید، ملاحظه میكنید كه پافشارى مردم و حضور مردم در میدانهاى مختلف، پرشورتر است. مسئولین هم مشغولند. حقا و انصافا مسئولین در مقابله‌ى با تلاش دشمن، تلاش خودشان را دارند میكنند.

امروز آمریكا همه‌ى نیروى خود را متمركز كرده است براى اینكه بتواند به خیال خود جمهورى اسلامى را محاصره‌ى اقتصادى كند. خودشان محاصره‌اند، خودشان دچار مشكلند. امروز اروپا و آمریكا دچار مشكلات اساسى و غیر قابل حلند؛ حقیقتا هم مشكلات آنها قابل حل نیست. وضع آنها با وضع ما فرق میكند. ما بحمداللّه‌ همه چیز داریم. ما امكانات داریم، ثروت داخلى داریم، مردمِ خوب داریم، منابع مالى داریم، منابع انسانى داریم، بدهكارى جهانى نداریم. امكانات كشور، امكانات بسیار خوبى است. اذیت دشمن، تلاشى كه دشمن میكند، براى این است كه بتواند دسترسى جمهورى اسلامى را به این امكانات كاهش بدهد. تلاش مسئولین ما هم این است كه این توطئه‌ى دشمن را خنثى كنند؛ ان‌شاءاللّه‌ موفق هم میشوند، تلاش خوبى هم دارد انجام میگیرد.

در یك چنین شرائطى، آنچه كه براى كشور ما لازم، فریضه و قطعى است، این است كه همه‌ى دستگاه‌هاى مسئول در كشور براى مقابله‌ى با این تمركز دشمن، دست به دست هم بدهند؛ اینها در اینجا بر نقطه‌ى حق تمركز كنند. هرگونه واگرائى نیروها از یكدیگر، واگرائى قواى سه‌گانه از یكدیگر، به ضرر كشور است، به ضرر نظام است. همه باید با هم همكارى كنند، همه باید به هم كمك كنند. دولت، مجلس، قوه‌ى قضائیه، همه در یك جبهه قرار دارند؛ آن جبهه، جبهه‌ى دفاع از اسلام است؛ دفاع از ملت عزیز و شریف است؛ دفاع از استقلال كشور است؛ دفاع از هویت انقلاب است، كه به ملت ما و مردم ما هویت داد، بلكه به امت اسلامى هویت داد. امروز اهداف برجسته‌ى ما اینهاست. لذا باید همكارى انجام بگیرد.

بعضى از بگومگوها، بعضى از خدشه‌هائى كه در كار یكدیگر میكنیم، كاملاً قابل خط خوردن از صفحه‌ى همكارى‌هاست؛ اینجور نیست كه یك چیزِ اساسى و اصولى باشد؛ غالبا توهّمات است. شما به عنوان قوه‌ى قضائیه، سهم خودتان را به طور كامل ایفاء كنید.

اگر چنانچه هر یك از بخشهاى مختلف كشور، كار خودشان را متوقف كنند به كار طرف مقابل و طرفهاى مقابل، هیچ كارى انجام نخواهد گرفت. ما بگوئیم چون دیگرى به وظیفه‌ى خودش عمل نكرده، ما هم كم بگذاریم، كوتاه بگذاریم؛ نه، ما وظیفه‌ى خودمان را به طور كامل انجام بدهیم. این، علاوه بر اینكه یك اداى وظیفه‌ى الهى و اداى حق الهى است، كمك هم میكند به این كه دیگران هم وظیفه‌ى خودشان را به طور كامل محقق كنند و انجام بدهند.

این توصیه‌ى ماست؛ امیدواریم كه ان‌شاءاللّه‌ خداوند متعال به شما، به ما، به همه‌ى آحاد مسئولین توفیق بدهد كه حق بزرگ این ملت را ان‌شاءاللّه‌ ادا كنند و حق بزرگ اسلام را ادا كنند. مطمئن باشید كه موفق هم خواهید شد. خداى متعال وعده فرموده است و وعده‌ى الهى هیچ تخلفى ندارد و مسلّما وعده‌ى الهى تحقق پیدا خواهد كرد. وعده‌ى الهى، نصرتحق و اهل حق است. كسانى كه در راه حق تلاش میكنند، خداى متعال، هم به اینها كمك میكند، هم هدایتشان میكند، هم آنها را دستگیرى میكند و هم ضامن شده است كه آنها را به هدف برساند. امروز هم كار ملت ایران، مسئولین، این سواد عظیم كاركنان و مسئولان دستگاه نظام در بخشهاى مختلف این است. انصافا نیتهاشان نیتهاى بسیار خوب، و تلاشهاشان تلاشهاى صادقانه است؛ امیدواریم خداى متعال هم بركت ببخشد.

از خداى متعال مسئلت میكنیم كه ان‌شاءاللّه‌ به همه‌ى شما توفیق بدهد و روزبه‌روز درهاى فتوحات عالى را براى شما بیشتر باز كند و بتوانید ان‌شاءاللّه‌ وظائف مهمى را كه بر دوش شماست، به بهترین وجهى انجام بدهید.

والسّلام علیكم و رحمةاللّه‌ و بركاته


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
طبقه بندی
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها
اَبر برچسبها