تبلیغات
. - کاندیدای ریاست جمهوری نخواهم شد/ گفتمان جبهه پایداری در حال تدوین است/ آرزوی ما معرفی کاندیدای واحد اصولگرایان است
.

می نویسم تا بگویم آن چه ناگفتنی است.

کاندیدای ریاست جمهوری نخواهم شد/ گفتمان جبهه پایداری در حال تدوین است/ آرزوی ما معرفی کاندیدای واحد اصولگرایان است

سه شنبه 20 تیر 1391

نوع مطلب :در مسیر انتخابات ریاست جمهوری 92، 

لنکرانی در گفتگو با مشرق؛

کاندیدای ریاست جمهوری نخواهم شد/ گفتمان جبهه پایداری در حال تدوین است/ آرزوی ما معرفی کاندیدای واحد اصولگرایان است

كسی نباید توقع داشته باشد كه ساختارشكن ها و كسانی كه دست در دست دشمنان این مرز و بوم داشتند و دارند و هنوز هم مثل ستون پنجم عمل کرده و برای دشمنان مردم دلخوشی ایجاد می كنند مورد اقبال عمومی قرار بگیرند و مردم به آنها اعتماد كنند.

گروه سیاسی مشرق: کامران باقری لنکرانی، سخنگوی جبهه پایداری اگرچه در تهران زندگی نمی‌کند اما دلمشغولی‌های طبابت در شهر شیراز، او را از فضای سیاسی کشور دور نکرده است. لنکرانی در گفتگو با ما همچنین دغدغه مطرح شده توسط برخی از اهالی سیاست در روزهای اخیر مبنی بر اهمیت طرح گفتمان‌ها به جای اشخاص در فضای انتخابات را مورد تاکید قرار داد.

آنچه که در ادامه می‌خوانید متن گفتگوی سایت مشرق با سخنگوی جبهه پایداری است.

مشرق: تحلیل شما از آرایش نیروهای سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده چیست؟

لنکرانی: انتخابات ریاست جمهوری ضمن اهمیتی كه دارد و واقعه مهمی در روند انقلاب اسلامی محسوب می شود، اما باید توجه داشته باشیم که یكی از چالش های مهمی كه می تواند در این رابطه برای كشور بروز کند، پرداختن زود هنگام به این موضوع است. برخی از اقداماتی كه الان شاهد آن هستیم در واقع از این جنس است و بسیار بیشتر و سریع تر از حد ضرورت فضای كشور را انتخاباتی می كند.
 
 برخی افرادی كه از هم اكنون اعلام آمادگی می كنند و یا اعلام می كنند در حال بررسی شرایط برای حضور یا عدم حضور هستند و گمانه زنی های رسانه ها در این خصوص بر این فضا دامن خواهد زد و عارضه ای كه به دنبال دارد این است كه چه در حوزه اجرا و چه در حوزه تقنین، صف بندی هایی ایجاد می كند كه مانع از همدلی و تشریك مساعی می شود كه در حال حاضر بسیار مورد نیاز كشور است. نمی خواهم دسته بندی هایی را كه وجود دارد انكار كنم بلكه می خواهم هشدار بدهم كه این دسته بندی ها برای روند اجرایی و قانونگذاری كشور مفید نیست و بهتر است تا قبل از زمان طبیعی انتخاباتی شدن فضای كشور از دامن زدن به این فضا بپرهیزیم. مطمئنا در زمان معرفی رسمی كاندیداها فضای كشور به خودی خود انتخاباتی خواهد شد. در حال حاضر مهم ترین نیاز كشور كار و همدلی است و ضرورتی ندارد گروه های سیاسی فضای عمومی كشور را به این سمت سوق دهند.

ضمن آنکه این نکته را هم باید متذکر شد که جبهه پایداری بر گفتمان تاکید دارد و معتقد است که باید با تاکید بر همین مسئله وارد فضای انتخابات شد. اشخاص، مرحله بعدی هستند که در موقعیت مقتضی و پس از به بحث گذاشته شدن گفتمان‌ ها مطرح خواهند شد.

مشرق: به نظر شما چرا در جریان انتخابات مجلس نهم، گروه های اصولگرا نتوانستند به اجماع برسند؟

لنکرانی: اصولگرایی ممكن است از نظر برخی تنها یك نام تلقی شود اما برخی نگاه عمیق تری به اصولگرایی دارند و تعریفشان با اینكه هر كسی در جناح اصلاح طلب نباشد اصولگرا است فرق می كند و معتقدند رفتار اصولگرایانه ممكن است همیشه با عنوان اصولگرایی تطبیق نداشته باشد.

در روایات دینی هم داریم كه فردی به وجود مقدس امام صادق (ع) عرض كرد كه ما فلان اشخاص را از خودمان نمی دانیم چون عقیده و رفتارشان مناسب نبوده. حضرت فرمودند شما نمی توانید در مورد عقیده آنان اظهار نظر كنید بلكه بگویید اینها صحیح العقیده هستند ولی در عملشان اشكالاتی وجود دارد.
 الان در خصوص عنوان اصولگرایی هم همین بحث ها مطرح است. برخی عنوان می كنند كه ما محور حركت سیاسی خودمان را منویات امام(ره) و رهبری قرار داده ایم اما وقتی كه بحث عمل و سنجش كاركردها پیش می آید ممكن است همه افراد كاركردهای یكسانی نداشته باشند. به عنوان مثال برخی در یك صحنه كه خودشان را برحق می دانند به خودشان اجازه می دهند از روش های نامناسبی استفاده كنند یا هزینه هایی را از منابعی انجام بدهند كه شرعا یا قانونا مجاز به انجام آن نیستند. خب اینها برای شخصی كه عنوان اصولگرایی را برای خودش انتخاب كرده رفتار مناسبی نیست.
به نظر من اتفاقی كه در انتخابات مجلس نهم رخ داد این بود كه ما شاهد یك نوع تفكر عمل گرا و نتیجه گرا در بین برخی از اصولگرایان بودیم که معتقد بودند ما برای اینكه به نتیجه مطلوب برسیم باید از همه ابزار های موجود استفاده كنیم و گروهی دیگر معتقد بودند كه ما مجاز نیستیم برای رسیدن به اهدافمان از هر ابزاری استفاده كنیم. این دو نگاه مختلف طبیعتا موجب حضور دو گروه مختلف در عرصه اصولگرایی شد و آثار خاص خودش را هم بر بدنه اجتماعی داشت و هركدام توانستند طرفداران و مخالفینی برای خودشان پیدا كنند. ضمن آنكه بعد از انتخابات مجلس و آغاز مجلس نهم نیز باز در موضوع انتخاب هیات رئیسه و حواشی آن شاهد همین تفاوت دیدگاه بودیم. بنابراین نمی توانیم منكر وجود این دو دیدگاه شویم اما وظیفه داریم، بگردیم و از میان دیدگاه های موجود، بهترین را بر اساس میزان تطبیق آنها با اصول و مبانی انتخاب كنیم. البته سلایق در این خصوص ممكن است متفاوت باشد و برخی نتیجه گرایی را انتخاب كنند و برخی دیگر نیز عمل به وظیفه را بپسندند.

مشرق: فکر می کنید شاخص های اصلی برای این انتخاب و شناخت رفتار های اصولگرایانه چیست؟

لنکرانی: هر شخصی كه مبنای رفتاری داشته باشد و به اصول و مبانی مشخصی پایبند باشد، طبیعتا برای خودش خطوط قرمز و محدودیت هایی قائل است كه عبور از این خطوط قرمز موضوعی نیست كه در نزد افكار عمومی پنهان بماند. بنابراین ارزیابی از رفتارهای سیاسی و انتخاباتی و نوع تبلیغات و گروه هایی كه كاندیداها حمایت آنان را مطالبه می كنند و همچنین حامیانی كه اطراف كاندیداها و گروه ها را گرفته اند، می تواند میزان پایبندی افراد و گروه ها به اصول و و مبانی را نشان دهد و این هم كار سخت و پیچیده ای نیست و هركس كمی در اخبار روزنامه ها و رسانه ها دقت كند، می تواند به راحتی متوجه این موضوع شود.

مشرق: با این اوصاف آیا جریان اصولگرا در انتخابات پیش رو می تواند كاندیدای واحدی معرفی كند؟

لنکرانی: در اینجا دو بحث وجود دارد. اینكه آرزوی ما چیست و اینكه واقعیت موجود كدام است. آرزوی ما این است كه همه كسانی كه تفكر انقلاب اسلامی را دارند و هدفشان این است كه این انقلاب بتواند انشاءالله در مسیری كه حضرت امام (ع) و رهبری برای آن ترسیم كرده اند، به جایگاه های بالاتری دست پیدا كند، بتوانند در انتخابات مختلف و از جمله انتخابات ریاست جمهوری یك حرف و یك كاندیدا داشته باشند و برای این آرزو هم در نوبت های مختلف و از جمله انتخابات پیش رو تلاش خواهیم كرد.

پیش بینی عدم تحقق وحدت اصولگرایان برای انتخابات آتی

سخنگوی جبهه پایداری ادامه می دهد:‌ اما این آرزو معلوم نیست كه به واقعیت منجر شود و متاسفانه می شود عدم تحقق این آرزو را با در نظر گرفتن وقایعی پیش بینی كرد. یكی از این وقایع این است كه افراد در وجود خودشان و نزدیكانشان و یا افرادی خاص در برخی مناصب تاكید كنند. خب این نوع پیش شرط گذاشتن ها سبب خواهد شد كه آن نگاه مبنایی شكل نگیرد و به جای آنكه بحث بر سر انتخاب بهترین گزینه و اتفاق همه جریان ها بر سر این انتخاب باشد؛ بیشتر صحبت بر سر این خواهد شد كه بگردیم و رای آورترین را كه به عقاید ما هم نزدیك ترین باشد پیدا كنیم و طبیعتا در این مورد خروجی های متعدد به وجود خواهد آمد.

مشرق: جبهه پایداری برای تحقق این آرزویی که اشاره کردید چه تلاشی خواهد كرد؟

لنکرانی: جبهه پایداری هنوز در بحث انتخابات ریاست جمهوری بحث جدی ای نداشته. دلیل آن هم همین بود كه دوستان ما در جبهه پایداری معتقدند انتخاباتی شدن زودهنگام فضا آثار نامناسبی برای كشور خواهد داشت ضمن آنکه ما بیش از اینكه بحث مصداقی بكنیم بیشتر بحث هایمان بر سر این است كه رئیس جمهور آینده چه وظایفی بر عهده دارد و برای انجام این وظایف چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا بتواند در كار خودش موفق باشد؟!

فكر هم می كنیم كه اگر ما اكنون به جای پرداختن به مصداق ها، به معیارها و شاخص‌ها بپردازیم، بعدا هم خیلی راحت تر می توانیم بر روی مصادیق اجماع پیدا كنیم.

مشرق: ممكن است این ویژگی هایی که اشاره کردید را در كاندیدایی خارج از جبهه پایداری بیابید؟ در این صورت آیا از آن كاندیدا حمایت خواهید كرد؟

لنکرانی: خوشبختانه جبهه پایداری نگاهش در معرفی كاندیداها هرگز این نبوده كه این كاندیدا عضو جبهه پایداری هست یا نه. كما اینكه در انتخابات گذشته تعداد قابل توجهی از كاندیداهایی كه جبهه پایداری در لیست های خودش معرفی كرد، عضو جبهه پایداری نبودند اما جبهه پایداری تشخیص داد در بین كاندیداهایی كه به عنوان صالح در یك حوزه انتخابیه مطرح هستند، این افراد اصلح هستند.

شاید کاندیدایی معرفی کنیم که عضو جبهه پایداری نباشد

سخنگوی جبهه پایداری می افزاید: بنابراین در انتخابات ریاست جمهوری هم مبنای تصمیم گیری جبهه پایداری این نیست كه كاندیدایی كه معرفی می كند حتما عضو جبهه پایداری باشد.

مشرق: از خود شما هم به عنوان یكی از كاندیداهای احتمالی نام برده می شود.

لنکرانی: خدا را شكر می كنم كه در حال حاضر توفیق این را دارم كه به عنوان یك معلم دانشگاهی و یك طبیب بیمارستان های دانشگاهی در مجموعه نظام به قدر وسع كوچك خودم یك قدم برای رفع آلام مردم و پیشرفت كشور بردارم و این موقعیتی كه دارم را بسیار موقعیت ارزشمندی می دانم و بنایی برای تغییر این موقعیت ندارم.

مشرق: اگر جبهه پایداری بر روی شما اجماع كند چه؟ در آن صورت هم حاضر نیستید وارد عرصه انتخابات شوید؟

لنکرانی: بالاخره هر كسی اول باید در خودش به تكلیف برسد. در تشكل های اسلامی كسی نمی تواند برای دیگری تعیین تكلیف كند و افراد باید خودشان تشخیص دهند كه تكلیفشان چیست.

مشرق: تحلیلتان از آرایش گروه های سیاسی در جریان اصلاح طلب چیست؟

لنکرانی: ببینید، كسانی كه داعیه اصلاح طلبی داشتند در انتخابات مجلس شورای اسلامی مرتكب اشتباه بزرگی شدند و آن هم قهر با انتخابات بود. تلقی آنان این بود كه با این قهر می توانند به نوعی امتیاز بگیرند. چون تفسیرشان از انتخابات این بود كه انتخابات وقتی می تواند در كشور ما پرشور شود كه آنها حضور داشته باشند.
 به نظرم یك درس مهمی در انتخابات اسفند سال 90 همه گرفتند و آن هم این بود كه حضور مردم در انتخابات ها در جمهوری اسلامی نه از باب پاسخگویی به گروه های سیاسی و اجتماعی، بلكه از باب عمل به تكلیف است. و این نكته در انتخابات 12 اسفند كاملا بارز و مشهود بود. كسانی كه پای صندوق های رای می آمدند، هرچند كه ممكن بود از بعضی از اجزای نظام هم نارضایتی و به نوعی گله داشتند، اما چون می دانستند كه حضورشان در صحنه انتخابات یك پشتوانه وسیع مردمی را برای نهضتی رقم خواهد زد كه امروز مورد دشمنی جدی همه مستكبرین و قوای شیطانی دنیاست؛ با افتخار آمدند و آن حماسه مشاركت 65 درصدی را آن هم در شرایط سخت اقتصادی و زیر بمباران وسیع تبلیغاتی دشمن به وجود آوردند. خب این درس بزرگ سبب شد كه كسانی كه به عنوان متفكرین جریان اصلاح طلب مطرح هستند تفكر كنند و به این حقیقت برسند كه قهر و عدم حضور آنان در انتخابات به ضرر هیچ كسی جز خودشان تمام نخواهد شد. اینطور نیست كه آنها الان در شرایطی باشند كه برای حضور خودشان در انتخابات شرط و شروطی تعیین كنند.

بنابراین طبیعی بود كه در انتخابات بعدی سراسیمه وارد شوند و البته این سراسیمگی باعث شد در میان آنان گسست به وجود بیاید و چند صدایی هایی كه در میانشان وجود داشت، خودش را بیشتر نشان دهد.

کسی نباید توقع داشته باشد ساختارشکن ‌ها مورد اقبال مردم قرار بگیرند

با این حال بنده فكر می كنم كه صحنه انتخابات صحنه ای است كه همه كسانی كه كلیت نظام را با محوریت مقدس ولایت فقیه قبول دارند می توانند در آن حضور پیدا كنند و خودشان را به مردم عرضه كنند اما كسی حق ندارد برای نظام شرط و شروط بگذارد و برای خدمت به مردم منتی قائل شود. و از آن طرف هم كسی نباید توقع داشته باشد كه ساختارشكن ها و كسانی كه دست در دست دشمنان این مرز و بوم داشتند و دارند و هنوز هم مثل ستون پنجم عمل کرده و برای دشمنان مردم دلخوشی ایجاد می كنند مورد اقبال عمومی قرار بگیرند و مردم به آنها اعتماد كنند.

مشرق: جبهه پایداری درباره بحث تدوین گفتمان خود که قبل از انتخابات مجلس شورای اسلامی قول آن را داده بود تاکنون چه کرده و چرا هنوز خبری از این گفتمان نیست؟

لنکرانی: گفتمان ما در دست تدوین است و بزودی ارائه خواهد شد.shoe lifts
چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 12:39 ق.ظ
I was able to find good advice from your blog posts.
shoe lifts
چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 12:36 ق.ظ
I was able to find good advice from your blog posts.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
طبقه بندی
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها
اَبر برچسبها